Loading…

Amant i zawadjaka, czyli Daniel Olbrychski

Daniel Olbrychski to jeden z tych aktorów polskiej sceny filmowej, którego nigdy nie da się zapomnieć. Temperamentny, utalentowany i otwarty. Zagrał w bardzo wielu doskonałych polskich produkcjach, ale także w kilku zagranicznych. W czasach młodości uważany był za bożyszcze kobiet, ale i teraz wiele z nich wciąż wzdycha do aktora, który ma już jednak swoje lata.

Początki kariery aktorskiej

Daniel Olbrychski ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Warszawie i jeszcze w tym samym roku rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Debiut filmowy zaliczył w 1963 roku, wcielając się w rolę Korala w filmie Janusza Nesfetera pt. „Ranny w lesie”. W tym okresie Daniel Olbrychski miał zaledwie 18 lat i jego kariera na dobre miała się dopiero rozpocząć. O tym jak doskonałym jest aktorem świadczyć może chociażby fakt, że dwa lata później, w wieku lat 20 zagrał w filmie reżyserowanym przez samego Andrzeja Wajdę, legendę polskiej reżyserii. Wcielił się wówczas w rolę Rafała Olbromskiego, a film nosił nazwę „Popioły”. Od tego momentu, Andrzej Wajda jeszcze 10 razy zadecydował, że to właśnie Daniel Olbrychski ma grać w jego filmach.

Filmy zagraniczne z udziałem aktora

Daniel Olbrychski grał w bardzo wielu zagranicznych produkcjach. Najsłynniejszym był zdecydowanie film pt. „Salt” w którym zagrał u boku samej Angeliny Jolie. Pojawiał się również w filmach Volkera Schlondroffa, Claude’a Leloucha czy Nikity Michałkowa. Gra aktorska Olbrychskiego została zauważona przez najlepszych i doceniona poprzez zaproszenie do współpracy. Niewielu polskich aktorów może pochwalić się takimi osiągnięciami.

Życie prywatne

Daniel Olbrychski od zawsze uważany był za amanta o czym świadczą jego trzy małżeństwa. Pierwsza żona aktora to Monika Dzienisiewicz-Olbrychska, z którą ma syna Rafała. Drugą żoną Olbrychskiego została córka Andrzeja Łapickiego, Zuzanna z którą ma córkę Weronikę, zaś obecna wybranka to Krystyna Demska-Olbrychska. Para nie ma dzieci, ale świetnie dogaduje się ze sobą już od 13 lat. Aktualna żona pełni również funkcję managera aktora oraz jego rzecznika prasowego. Ze względu na ostatnie sytuacje w których Daniel Olbrychski stracił prawo jazdy za powodowanie wypadku będąc pod wpływem alkoholu, żona zajmuje się jego PR’em.

Daniel Olbrychski ma również syna Victora z nieformalnego związku z aktorką niemieckiego pochodzenia, Barbarą Sukową. Był to jednak jedynie przelotny romans i para nigdy nie planowała wspólnej przyszłości. Daniel Olbrychski miał również krótki romans z królową polskiej piosenki, Marylą Rodowicz. Ta historia miłosna szerokim echem odbiła się w latach 70., kiedy oboje byli na fali, a ich popularność wciąż rosła.

Daniel Olbrychski jest osobą bardzo otwartą i dynamiczną. Nigdy nie ukrywa tego co myśli. Obnosi się również ze swoimi poglądami politycznymi oraz niechęcią dla rządzącej obecnie w Polsce partii PiS. Podczas zeszłorocznych wyborów prezydenckich, udzielił swoim wizerunkiem poparcia prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu i otwarcie namawiał swoich zwolenników do głosowania na jego kandydata.

 

Dodaj komentarz