Loading…

Andrzej Grabowski, polski aktor z historią

Andrzej Grabowski to popularny, polski aktor, który największą sławę zyskał dzięki roli Ferdynanda Kiepskiego w serialu pt. „Świat według Kiepskich”. Uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych polskich artystów, coraz rzadziej pokazujący się w serialach. W dalszym ciągu możemy go jednak oglądać na ekranie w roli Ferdka, a także w jury programu Telewizji Polsat, „Dancing with the stars”.

Życie prywatne

Andrzej Grabowski urodził się w miasteczku Alwernia, jako jeden z trójki chłopców. Swoją przygodą z aktorstwem rozpoczął podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Niewiele osób wie, że Andrzej Grabowski nie był wybitnym studentem, ponieważ musiał powtarzać trzeci rok. Pierwsze kroki na deskach teatru stawiał w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Zagrał między innymi w przedstawieniu „Przepraszam, czy tu biją”, a rola ta przyniosła mu pierwszą w historii jego kariery aktorskiej nagrodę, Nagrodę Młodych Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu. Jeden z jego braci, Mikołaj, również jest aktorem. Rodzeństwo wielokrotnie występowało wspólnie na deskach teatru, w ogóle nie rywalizując o osiągnięcia artystyczne, co rzadko zdarza się w tego rodzaju kolokacjach rodzinnych. Andrzej Grabowski wielokrotnie pojawiał się także jako konferansjer i kabareciarz na organizowanych wieczorach komediowych i kabaretowych, zapraszany do współpracy przez wiele znanych postaci świata artystycznego.

Kariera aktorska

Jego pierwszy filmowy debiut to rola w filmie „Odejścia, powroty”. Andrzej Grabowski nie zaczął od razu pojawiać się w czołowej obsadzie filmów. Dopiero po wielu latach pracy, zaczął otrzymywać dużo poważniejsze role, na co musiał bardzo ciężko pracować. „Świat według Kiepskich” przyniósł mu niewątpliwie największą popularność, ponieważ emitowany jest już od 1999 roku, co jednocześnie daje nam najstarszy tego typu serial w Telewizji Polsat. Andrzej Grabowski gra tam wśród bardzo znanych i lubianych gwiazd polskiej telewizji, jak chociażby nieżyjąca już Krystyna Feldman.

Inna aktywność artystyczna

Andrzej Grabowski zagrał w bardzo wielu sztukach Teatru Telewizji. Mogliśmy także usłyszeć go, kiedy podkładał głos w wielu zagranicznych filmach animowanych, jak chociażby Mój brat niedźwiedź czy Kurczak Mały. Aktor ma doskonałą umiejętność modulowania swojego głosu, dlatego tak chętnie oferowana jest mu współpraca przy podkładaniu głosu do bajek i filmów dedykowanych najmłodszym widzom.

Rola w Pitbullu

Jedna z większych ról ostatniego czasu w którą wcielił się Andrzej Grabowski to Gebels w Pitbullu. Jak twierdzi sam aktor, była to dla niego dość trudna rola, ponieważ musiał wykazać się niezwykłą umiejętnością ukazywania emocji. Niedługo po nagrywkach, Andrzej Grabowski miał niegroźny wypadek, jednak ze względu na pewne obrażenia głowy musiał zrobić sobie chwilową przerwę od aktorstwa. Na plan wrócił w serialu Odwróceni, gdzie zagrał szefa jednego z gangów. Serial ten widzowie mogli oglądać w telewizji TVN w 2007 roku. Cieszył się bardzo dużą popularnością.

 

 

Dodaj komentarz