Loading…

Ekranizacja największej, polskiej epopei

Pan Tadeusz to film reżyserii słynnego, polskiego reżysera Andrzeja Wajdy, który na ekrany kin wszedł w 1999 roku. Jest ekranizacją najsłynniejszej polskiej epopei narodowej autorstwa Adama Mickiewicza, której tytuł również brzmi Pan Tadeusz. Film ten od razu zdobył serca Polaków, którzy z ogromną niecierpliwością czekali na tę ekranizację. Wszystkie dzieła Andrzeja Wajdy cieszą się zawsze bardzo dużą popularnością wśród widzów.

Obsada

Główną rolę w filmie Pan Tadeusz zagrał Michał Żebrowski, wcielając się w rolę Tadeusza Soplicy, powracającego po długiej nieobecności do rodzinnej wsi Soplicowo. Jego ojca, tajemniczego księdza Robaka gra Bogusław Linda. W rolę ukochanej Tadeusza, Zosię wciela się Alicja Bachleda-Curuś, zaś dorosłą kochankę Telimenę gra Grażyna Szapołowska.

Fabuła filmu Pan Tadeusz

Pan Tadeusz rozpoczyna się w momencie, kiedy Tadeusz wraca do rodzinnego domu po długim pobycie w Wilnie. Rozgląda się wówczas po wspaniałym dworku z którym ma tyle wspomnień ze swojego dzieciństwa. Dom należy teraz do opiekuna Tadeusza, Sędziego Soplicy, który zaprosił licznych gości ze względu na spór, który toczy się o zamek pomiędzy Hrabią i Sędzią.

Młody Pan Tadeusz przeżywa również kilka zauroczeń. Pierwsza o jego względy walczy Telimenta, która okazuje się być jego ciotką. Wykorzystując swój urok osobisty, dużo starsza od niego kobieta, owija go sobie wokół palca. Tymczasem Tadeusz po pewnym czasie zakochuje się w młodziutkiej panience imieniem Zosia, której opiekunką jest właśnie Telimena. Nie obywa się bez pretensji i miłosnych rozczarować, jednak mimo wielu przeszkód, Zosia zostaje w końcu żoną Tadeusza.

Podczas filmu ujawnione zostają liczne tajemnice rodzinne, między innymi fakt, że ksiądz Robak jest ojcem Tadeusza i zaginionym Jackiem Soplicą. Na łożu śmierci wyjawia on swoją tajemnicę, błagając o wybaczenie zwłaszcza swojego syna, a także Gerwazego, obecnego opiekuna zamku Stolnika.

Pan Tadeusz w opinii widzów

Ze względu na ogromną popularność epopei Mickiewicza, wiele osób nie mogło doczekać się ekranizacji książki. Z pewnością bardzo różni się ona od słowa pisanego, zwłaszcza ze względu na to, że w filmie nie wykorzystano tak bogatego, staropolskiego języka, jak to ma miejsce w książce. Z pewnością dzięki temu film ogląda się przyjemnie. Fabuła jest wciągająca i interesująca, a sceny nie są specjalnie przeciągane i nienaturalnie przedłużane.

Ciekawostki na temat filmu

Pan Tadeusz kręcony był tylko przez 3 miesiące. Jak na film na tak wysokim poziomie, jest to bardzo krótki czas. Wszystkie sceny nagrywane były w Warszawie, Smolnikach oraz Piotrkowie Trybunalskim. Premiera filmu również była niezwykła, ponieważ jako pierwszy zobaczył go sam papież Jan Paweł II w Watykanie, razem z reżyserem i grającymi w nim aktorami. Słynny Polonez, którego tańczą wszyscy bohaterowie podczas wesela Zosi i Tadeusza, przeszedł na zawsze do polskiej historii. Każdego roku podczas balów maturalnych, wszyscy uczniowie szkół średnich tańczą poloneza właśnie do muzyki z Pana Tadeusza.

 

Dodaj komentarz