Loading…

Historia pewnego Pianisty

Pianista to niesamowity film, który został wyreżyserowany przez znakomitego, aczkolwiek bardzo kontrowersyjnego, polskiego reżysera – Romana Polańskiego. Pianista powstał we współpracy wielonarodowej, ponieważ w jego produkcję zaangażowane były takie kraje jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Polska. Pianista to dramat o tematyce wojennej, który jest ekranizacją książki Władysława Szpilamana, będącej jednocześnie jego autobiografią.

Doceniony na całym świecie

Pianista Romana Polańskiego został doceniony przez bardzo wielu ludzi na całym świecie, a także specjalistów w dziedzinie kinematografii. Najbardziej wartościowe nagrody jakie otrzymał Pianista to aż trzy Oscary w kategorii reżyseria, najlepszy scenariusz adaptowany oraz najlepsza rola męska. Ponadto, film doceniono także na Festiwalu w Cannes, a także na Festiwalu BAFTA. Twórcy filmu Pianista mogą poszczycić się również nieprawdopodobnym zyskiem z produkcji, która wyniosła niemal 120 milionów dolarów.

Fabuła

Główną rolę w filmie zagrał Adrien Brody, który wcielił się w postać polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia. Początek wydarzeń ma miejsce w 1393 roku, kiedy główny bohater gra utwór Chopina w siedzibie Polskiego Radia, a w tle słychać bomby. Kiedy tylko Niemcy opanowali Warszawę, na wszystkich mieszkających tam żydów nałożono bardzo wiele restrykcji, również na głównego bohatera i jego rodzinę. Ponieważ nie mają za co żyć, są zmuszeni do sprzedania za bezcen najcenniejszych przedmiotów, łącznie z fortepianem Szpilamana.

Film szczegółowo opisuje losy pianisty oraz to jak udało mi się uciec z warszawskiego getta. Nie mając innego wyjścia, Szpilman musi ukrywać się u swoich przyjaciół, wciąż zmieniając miejsce zamieszkania. Niedługo później wybucha powstanie warszawskie, a on znów musi szukać schronienia. Udaje mu się zaszyć w zniszczonym budynku, który okazuje się być siedzibą wojsk niemieckich. Schwytany przez wroga, zostaje przesłuchany przez kapitana Wilma Hosenfelda. Ujawnia przed nim, że z zawodu jest pianistą i gdy ten nakazuje mu zagrać coś na pianinie, mięknie mu serce, jest wzruszony i postanawia uratować mu życie.

 

 

Dodaj komentarz