Loading…

Jerzy Kawalerowicz, reżyser z nominacją do Oscara

Jerzy Kawalerowicz to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów. Tuż po zakończeniu wojny, Jerzy Kawalerowicz rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Instytucie Filmowym. Swoją pasję starał się rozwijać jak tylko mógł, a jego debiutem było asystowanie przy filmie pt. „Ostatni etap”.

Znany na całym świecie

Jerzy Kawalerowicz to wizytówka polskiej kinematografii. Za swoje dzieła otrzymał między innymi tak cenne nagrody jak ta na Festiwalu Filmowym w Cannes za reżyserię filmu „Matka Joanna od Aniołów” oraz podczas MFF w Berlinie za „Śmierć prezydenta”. Za ten drugi film został również nominowany do Oscara, największej nagrody filmowej na świecie. Jerzy Kawalerowicz ze względu na swój nieoceniony talent i kunszt reżyserski został prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w roku 1980 został wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Warszawie. Jerzy Kawalerowicz został również odznaczony tytułem doktora honoris causa przez Uniwersytet Sorbonę II w 1998 roku, a także przez uczelnię na której wykładał w Polsce.

Ostatnie chwile życia

Jerzy Kawalerowicz zmarł nagle w wieku 85 lat. Trzy tygodnie przed samą śmiercią doznał wylewu krwi do mózgu, przez co zapadł w śpiączkę. Niestety, nigdy się z niej nie wybudził. Jerzy Kawalerowicz odszedł i spoczął na Powązkach, wśród innych, wybitych twórców kultury. Był twórcą takich filmów jak Quo Vadis, Faraon czy Jeniec Europy. We wspomnieniach Polaków zawsze pozostanie skromnym i niezwykle utalentowanym człowiekiem, który robił to, co naprawdę kochał.

 

 

 

 

Dodaj komentarz