Loading…

Kobieta z duszą na ramieniu i wielką energią, Krystyna Janda

Krystyna Janda to wyjątkowa polska aktorka, której historia znana jest każdemu Polakowi. Szczególnie ostatnimi czasy bardzo udziela się publicznie, potępiając zachowanie obecnego rządu, zwłaszcza w sprawie pracowników kultury. Prowadził własny teatr w Warszawie. Charyzmatyczna, stanowcza i niezwykle utalentowana. Matka trójki dzieci, aktorka, reżyserka i prozaiczka. Kobieta renesansu, człowiek orkiestra, który wciąż ma głowę pełną pomysłów i pragnie ich realizacji. Mimo postępującego wieku, Krystyna Janda jest wiecznie młoda i wciąż dąży do osiągania kolejnych celów, które systematycznie sobie wyznacza.

Kariera aktorska

Krystyna Janda od początku wiedziała, że będzie właśnie aktorką. Ukończyła w 1975 roku Wydział Aktorstwa w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie i od razu rwała się do pracy. Jest demonem energii, którą zbiera nie wiadomo skąd. Swój debiut Krystyna Janda zaliczyła w dramacie „Trzy siostry” wcielając się w postać Maszy Kułyginy. Spektakl miał miejsce w Teatrze Telewizji, zaś Jandzie przyniósł kolejne propozycje aktorskie. Bardzo dobrze została odebrana w roli samego Doriana Graya w spektaklu reżyserowanym przez Andrzeja Łapickiego i Johna Osborne’a pt. „Portret Doriana Graya Oscara Wilde’a”. Krystyna Janda przez wiele lat była związana z Teatrem Ateneum, który swoją siedzibę ma w Warszawie.

Krystyna Janda nie chciała jednak grać tylko w sztukach. Marzyła o dużej roli filmowej na którą wcale nie musiała długo czekać. Zadebiutowała u samego Andrzeja Wajdy w filmie pt. „Człowiek z marmuru”, legendarnym dziele polskiego kina o którym mówi się na całym świecie. Kolejne role przyszły do niej również bardzo szybko. Krystyna Janda pojawiła się między innymi w takich filmach jak „Kochankowie mojej mamy”, „Dyrygent” czy „Człowiek z żelaza”.

Kariera reżyserka

Nie od dziś jednak wiadomo, że Krystyna Janda od zawsze chciała również reżyserować filmy. Spełniła więc swoje marzenie i od 10 lat można oglądać jej własne produkcje, między innymi filmowe, ale również i teatralne. Od 2005 roku prowadzi w Warszawie swój własny Teatr o wdzięcznej nazwie Polonia. Dla Jandy było to ogromne wyzwanie, tym bardziej, że współczesna polityka oraz rządu kraju nie chcą dofinansowywać instytucji kulturalnych, nie mówiąc już o zwiększeniu pensji pracowników. Z tą sytuacją związane są częste protesty aktorki oraz publiczne wypowiedzi kierowane pod adresem polityków, którzy wchodzą z nią w słowną dyskusję.

Życie prywatne

Krystyna Janda nie miała szczęśliwego życia uczuciowego. Jej pierwszym partnerem był Andrzej Seweryn. Para wspólnie doczekała się córki Marii, jednak po 5 latach związku się rozstali. W 1981 roku Krystyna Janda poślubiła Edwarda Kłosińskiego z którym ma dwóch synów, Adama i Jędrzeja. Z córką Marią pozostaje w dość dużym konflikcie, który niestety często rozwiązują za pośrednictwem mediów.

Inna aktywność

Krystyna Janda ma bardzo wiele talentów. Jednym z nich jest również piękna dykcja oraz głos, którym potrafi zachwycić publiczność. Podczas XV Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1977 roku, Krystyna Janda zaśpiewała piosenkę pt. „Guma do żucia”. Muzykę i słowa napisał do tego utworu Marek Grechuta. Janda czuła się jak ryba w wodzie wykonując tenże utwór, a publiczność wtórowała jej i dopingowała wspaniały występ artystki.

W 2015 roku na polskim rynku kosmetycznym pojawiła się seria produktów sygnowanych jej nazwiskiem. Dedykowane są one zarówno skórze dojrzałej jak i młodej. Furorę wśród kobiet robi przede wszystkim słynna odżywka i wcierka Jantar, która doskonale pobudza wzrost włosa i jego regenerację. Kolejne serie są w fazie przygotowań i niedługo zostaną wypuszczone na rynek.

Nagrody filmowe

Krystyna Janda jako jedna z niewielu aktorek polskich jest bardzo doceniana za granicą. Została oznaczona słynną „Złotą Palmą” podczas festiwalu w Cannes za rolę, którą zagrała w filmie „Przesłuchanie”. Jej gra aktorska została również zauważona przez wybitnych krytyków z Hiszpanii, Niemiec i Francji. Otrzymała takie nagrody jak chociażby Słynna Muszla wręczana w San Sebastian.

 

 

Dodaj komentarz