Loading…

Najlepszy z najlepszych, Andrzej Wajda

Andrzej Wajda niedawno obchodził swoje 90-te urodziny. To najpopularniejszy polski reżyser z najdłuższym stażem i wachlarzem pracy. Uważany jest za twórcę pierwszych, najlepszych polskich filmów. Odkrył bardzo wiele gwiazd. Dał szanse samemu Romanowi Polańskiemu, który gdyby nie jego pomoc i angaż do filmów z pewnością nie byłby teraz tym kim jest. Andrzej Wajda został Kawalerem Orderu Orła Białego.

Życie prywatne

Urodził się na północy Polski, w Suwałkach. Kiedy miał naście lat, cała rodzina przeprowadziła się na drugi koniec Polski, do Radomia. Tam Andrzej Wajda chodził do szkoły. Przeżył cała II Wojnę Światową. Jego ojciec był wojskowym i podczas wojny bronił kraju. Dopiero po latach rodzina dowiedziała się, że zginął podczas zbrodni katyńskiej.

Tuż po wojnie Andrzej Wajda rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiów jednak nie ukończył, jednak zaczął kolejne w Szkole Filmowej w Łodzi. Ukończył ja w 1960 roku, składając pracę dyplomową.

Kariera reżyserka

Andrzej Wajda zadebiutował swoimi trzema etiudami „Złym chłopcem”, „Ceramiką iłżecką” oraz „Kiedy ty śpisz”. Największy film, który jednak zwrócił uwagę krytyków filmowych i specjalistów z dziedziny filmu to „Pokolenie”, będące ekranizacją powieści Bohdana Czeszki. To właśnie w nim swoja rolę zagrał młody Roman Polański.

Pierwszy sukces międzynarodowy Wajdy to film „Kanał” z 1956 roku, który opowiada o powstaniu warszawskim oraz Armii Krajowej. Andrzej Wajda bardzo dokładnie przekazał emocje, które towarzyszyły żołnierzom podczas wojny, głównie dlatego, że sam ja przeżył. Film ten przyniósł mu nagrodę Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes.

Jest autorem takich filmów jak „Lotna”, „Niewinni czarodzieje”, „Miłość dwudziestolatków” oraz „Popioły”. Ten ostatni to ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego o tym samym tytule, na którą bardzo czekali widzowie.

W filmach Wajdy grało bardzo wielu, genialnych polskich aktorów. Jednym z nich był Daniel Olbrychski, który stał się ogromną inspiracją dla reżysera. Obsadził on go między innymi w filmie „Krajobraz po bitwie”, gdzie Olbrychski wcielił się w postać Tadeusza Borowskiego.

Andrzej Wajda może pochwalić się licznymi ekranizacjami powieści polskich, które spotkały się z dużym uznaniem widzów i krytyków filmowych. Należy do nich między innymi ‘Brzezina”, „Wesele” czy „Ziemia obiecana”. Ta ostatnia zapewniła mu nominację do prestiżowej nagrody filmowej, Oscara.

Kolejny film dzięki któremu Andrzej Wajda zdobył ogromne uznanie i pochwały był „Człowiek z marmuru”, którego władze w ogóle nie chciały dopuścić do publikacji. To właśnie w nim zadebiutowała Krystyna Janda, jedna z najlepszych polskich aktorek XX wieku.

Andrzej Wajda w swoich filmach bardzo lubi poruszać tematykę polityczną. Niedługo ukazały się kolejne dzieła, takie jak „Człowiek z żelaza”, który inspirowany był wydarzeniami „Solidarności”. Otrzymał nominację do Oscara, a także Złota Palmę w Cannes.

Pierścionek z orłem w koronie” to kolejny film Wajdy, który bardzo zapada w pamięć wszystkim polakom. Grali w nim młodzi Rafał Królikowski oraz Cezary Pazura. Fabuła skupia się wokół ostatnich dnia trwania powstania warszawskiego.

To również Andrzej Wajda ma na swoim koncie wielki sukces, czyli ekranizację powieści Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”. Niewątpliwie film ten musiał zostać wyreżyserowany przez niego, najlepszego z najlepszych w Polsce reżyserów. W filmie zagrali między innymi Daniel Olbrychski, Bogusław Linda, Michał Żebrowski, Grażyna Szapołowska, Andrzej Serewyn i Alicja Bahleda-Curuś.Podczas rozdania Polskich Nagród Filmowych, „Pan Tadeusz” zdobył sześć Orłów, jednocześnie uplasowując się na pozycji jednego z najlepszych filmów.

Andrzej Wajda wyreżyserował także „Zemstę” Aleksandra Fredry, oraz film „Katyń”, który dla Polaków oznacza brak tajemnicy związany ze zbrodnią, dokonaną przez Rosjan na Polskich oficerach podczas II Wojny Światowej. Katyń został nominowany do Oscara.

Ostatnim najgłośniejszym filmem Wajdy był „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, gdzie rolę głównego bohatera odebrał Robert Więckiewicz. Film opowiada o wydarzeniach z okresu „Solidarności” i walki o wolną Polskę.

 

Dodaj komentarz