Loading…

Najpopularniejszy polski film historyczny – Ogniem i mieczem

Ogniem i mieczem to polski film reżyserii Jerzego Hoffmana, oparty na arcydziele jednego z najlepszych pisarzy Polski, Henryka Sienkiewicza o tej samej nazwie. Ogniem i mieczem zostało pierwszy raz wyemitowane w 1999 roku i do razu stało się hitem wśród historycznych filmów polskich. W tym samym czasie kiedy powstawał film, Ogniem i mieczem ukazało się również w wersji serialowej.

Fabuła Ogniem i mieczem

Film zaczyna się w momencie kiedy Jan Skrzetuski powraca do kraju po długotrwałej misji, którą pełnił na Krymie. Do tej pory pełnił on funkcję posła na dworze księcia Wiśniowieckiego. Kiedy wraca do kraju po wieloletniej nieobecności, udaje mu się uratować życie pewnego kozackiego pułkownika imieniem Bohdan. Szybko okazuje się, że to słynny Chmielnicki. W drodze towarzyszą mu także Onufry Zagłoba i Longinus Podbipięta i to razem z nimi ratują kobietę imieniem Helena.

Wspomniany wcześniej Chemilnicki to inicjator wielkiego Kozackiego powstania, podczas którego ginie wielu niewinnych ludzi. W trakcie wojny Skrzetuski musi wybierać pomiędzy miłością do ojczyzny a miłością do Heleny. Rozdarty, musi jednak chronić ojczyznę, lecz bardzo obawia się o ukochaną w której zakochany jest wrogi Kozak.

Szlachta walczy bardzo dzielnie podczas całego powstania, jednak ze względu na brak liczebnej przewagi nie ma szans w ostatecznym starciu z wojskiem wroga. Podczas całego pojedynku dzieje się niezwykle wiele. Nie sposób opisać wszystkie wątki, które zostały przedstawione w filmie. Skrzetuski i Zagłoba zostają narodowymi bohaterami, zaś Helena może cieszyć się szczęściem i swoim bezpieczeństwem wraz z ukochanym.

Odbiór widzów

Ogniem i mieczem to najczęściej emitowany w telewizji polskiej film historyczny, który za każdym razem przyciąga przed ekrany telewizorów miliony ludzi. Prawdziwa historia opowiedziana w Ogniem i mieczem przez Jerzego Hoffmana w pełni oddaje dramat, który rozegrał się na kartach powieści Sienkiewicza. Film spodoba się każdemu, kto uwielbia nie tylko historię, ale również wspaniałe, pełne dramatu i realizmu sceny.

 

 

 

 

Dodaj komentarz