Loading…

Piotr Adamczyk, aktor któremu nie obce jest żadne wcielenie

 

Piotr Adamczyk to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów dzisiejszych czasów. Do tej pory zagrał w kilkudziesięciu produkcjach filmowych, ogromnej liczbie przedstawień teatralnych, a nawet użyczył swojego głosu kilkunastu postaciom, dubbingując je. Śmiało można powiedzieć, że należy on do grona aktorów, którzy żadnej roli się nie boją i z łatwością podejmują kolejne sceniczne i kinowe wyzwania.

Piotr Adamczyk urodził się 21 marca 1972 roku w stolicy Polski, Warszawie. Po ukończeniu XXX Liceum Ogólnokształcącego w tej właśnie miejscowości, rozpoczął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, również w Warszawie. W czasie studiów, udało mu się wyjechać na stypendium do londyńskiej Brytyjsko-Amerykańskiej Akademii Teatralnej. Adamczyk zagrał wówczas tytułową rolę w przedstawieniu będącym inscenizacją „Hamleta” – dzieła wybitnego angielskiego dramatopisarza, Williama Szekspira. Nie obce mu były także deski polskiego teatru, bowiem od 1995 roku grał w Teatrze Współczesnym w Warszawie w spektaklach takich jak „Tango”, „Namiętna kobieta” czy „Łgarz”. Aktualnie talent Piotra Adamczyka, obserwować można na żywo w przedstawieniu w teatrze IMKA, będącym inscenizacją „Dzienników” Witolda Gombrowicza.

Aktor jest także zaangażowany w polskie życie polityczne. W 2010 roku był on członkiem komitetu popierającego Bronisława Komorowskiego, podczas wyborów na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Rozgłos i nieniknącą do dziś sławę przyniosła, Piotrowi Adamczykowi dopiero rola Fryderyka Chopina – wybitnego polskiego kompozytora, który zmuszony został udać się na emigrację do Francji i już nigdy nie udało mu się powrócić za życia do ukochanej ojczyzny. Adamczyk świetnie przedstawił dość tragiczne losy artysty w produkcji „Chopin. Pragnienie miłości” w reżyserii Jerzego Antczaka. Obok Piotra Adamczyka, w dramacie wystąpiła znakomita polska aktorka, Danuta Stenka, która wcieliła się w rolę ukochanej kompozytora – George Sand. Premiera ta miała miejsce w 2002 roku w Warszawie. Piotr Adamczyk wcielił się także w wiele ról komediowych. Jedną z nich była rola Proboszcza w filmie „Ciało” w reżyserii Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza w 2003 roku. Aktor wystąpił również w kultowym już filmie „Testosteron”, który do polskich kin wszedł w 2007 roku, produkcji „Lejdis”, „Nie kłam, kochanie”, „Śniadanie do łóżka”, „Och Karol 2” czy dwóch częściach „Listów do M”.

Poza filmami, niezwykle ważne w karierze Adamczyka były role w serialach. Aktor pojawił się epizodycznie w kultowym polskim serialu medycznym „Na dobre i na złe”, grał w „Pensjonacie pod Różą”, a jego najważniejszą serialową rolą, było wcielenie się w postać kardiologa, Andrzeja Zawadzkiego w komediowym serialu wyprodukowanym przez telewizję TVN, pod tytułem „Przepis na życie”. Jeżeli mowa o Piotrze Adamczyku, nie sposób nie wspomnieć o jego wcieleniu w jedną z najważniejszych postaci w polskiej historii. Chodzi oczywiście o filmy „Karol. Człowiek, który został papieżem” oraz „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”, w których aktor zagrał Karola Wojtyłę, który po wyborze na papieża wybrał imię Jan Paweł II. Życie Polaka, który został najważniejszym kościelnym dostojnikiem obrazowało w wiele wątków dramatycznych, ale nie brakowało także wesołych momentów. Obydwa rodzaje scen udało się Adamczykowi świetnie odzwierciedlić. W produkcje filmów zaangażowana była nie tylko Polska, ale również Włochy, Kanada, Francja i Niemcy. W trakcie swojej artystycznej działalności, Piotrowi Adamczykowi udało się zgromadzić sporą liczbę nagród, wśród których odnaleźć można Telekamery Tele Tygodnia, przyznane w kategorii dla „Najlepszego Aktora” w latach 2006, 2011 oraz 2012. W 2014 roku, aktor został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Dodaj komentarz