Loading…

Roman Polański, talent w małym paluszku

Roman Polański to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów. Został odznaczony prestiżową nagrodą Oscarem za film pt. „Pianista”. Roman Polański jest również postacią bardzo kontrowersyjną, ze względu na oskarżenia o gwałt, które padły na niego kilka lat wcześniej dzięki zeznaniom dorosłej już ofiary, która wówczas była nieletnia. Reżyser wypiera się całej sytuacji, a Stany Zjednoczone wydały za nim list gończy.

Życie prywatne

Roman Polański urodził się w Paryżu. Pochodził z polskiej rodziny żydowskiego pochodzenia i początkowo nazywał się Raymond Thierry Liebling. Kiedy jako mały chłopiec miał cztery lata, rodzina podjęła decyzję o powrocie do rodzinnego Krakowa. Większość wspomnień z tego okresu, Roman Polański zawarł w swoim filmie pt. „Chicago”. Niestety nastroje antysemickie zaczęły wzrastać coraz bardziej na całym świecie, a Niemcy wkroczyli dwa lata później do Polski. W wyniku represji, rodzina Polańskich musiała przenieść się do krakowskiego getta. Reżyser wspomina te czasy bardzo smutno. Jego matka zginęła w Oświęcimiu, w komorze gazowej. Była wówczas w ciąży. Roman Polański przeżył tylko dlatego, że rodzice robili co mogli, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. Dzięki ojcu i pieniądzom, które od niego otrzymał mógł wyjechać, uczyć się i w jakiś sposób się utrzymać. Roman Polański zawsze podkreśla, że wszystko zawdzięcza swoim rodzicom, którzy poświęcili dla niego swoje życie.

Kariera reżyserska

Dzięki znajomości z Marią Bliżanką, Roman Polański zagrał w dwóch sztukach. Najpierw w „Wesołej gromadce”, a później w „Synu pułku”. Dzięki temu zainteresowała się nim Łódzka szkoła filmowa, a do swojej kolejnej produkcji zaangażował go sam Andrzej Wajda. Z biegiem czasu zyskiwał uznanie i zaufanie polskich reżyserów, jednak skrycie marzył, żeby również stanąć po ich stronie obiektywu kamery. Studia ukończył w Łodzi, gdzie już podczas nauki nakręcił siedem filmów. Roman Polański jest autorem takich filmów jak „Rower”, „Rozbijemy zabawę”, „Morderstwo”, ‘Uśmiech zębiczny”, „Dwaj ludzie z szafą”, „Lampka” i „Gdy spadają anioły”. Wszystkie filmy sprawiły, że Roman Polański zaczął być postrzegany jako nowe odkrycie reżyserii i nadzieja polskiego narodu na absolutnie wyjątkową kinematografię.

Już za swój pierwszy, profesjonalny film „Nóż w wodzie” otrzymał nominację do najważniejszej nagrody w historii kina, Oscara. Nie wygrał go jednak, ale sama nominacja znaczyła dla niego bardzo wiele i wiedział, że kiedyś otrzyma statuetkę. Roman Polański zajął się światowym kinem, między innymi we Francji i w Wielkiej Brytanii. Następnie wyjechał do Hollywood, gdzie za film „Dziecko Rosemary” otrzymał wreszcie upragnionego Oscara. Kolejne dzieło reżysera to „Chinatown”, które dostało aż 11 nominacji do największej nagrody kina, a także jedną otrzymało za scenariusz. Roman Polański za swój niewątpliwie największy sukces uważa film „Pianista” który zapewnił mu Oscara za najlepszą reżyserię i nie tylko. Film doceniono wówczas również na Festiwalu w Cannes, gdzie reżyser odebrał nagrodę Złotą Palmę.

Kontrowersje wokół osoby Polańskiego

Rok 1978 nie był dla Polańskiego dość dobry. Padły na niego wówczas oskarżenia o pedofilię i gwałt, którego miał dopuścić się na nieletniej wówczas Samanthcie Gailey. Roman Polański przyznał się do zarzucanych mu czynów i zawarł ugodę z prokuratorem. Dzięki niej miał możliwość dokończenia swojego filmu w ciągu 90 dni by następnie poddać się każe pozbawienia wolności. Zanim jednak Ofiara reżysera postanowiła umorzyć wszystko, aby nie sprawiać więcej cierpienia sobie i rodzinie. Mimo to, w USA wciąż toczyła się sprawa przeciwko Polańskiemu. W 2009 roku zatrzymano go na lotnisku międzynarodowym w Szwajcarii. Pojawiły się kolejne doniesienia o aktach molestowania seksualnego przez Polańskiego. Ani Szwajcaria ani później Polska nie zgodziła się na ekstradycje reżysera do USA. Zwolniono go również z aresztu domowego w którym do tej pory przebywał.

Kobiety w życiu Polańskiego

W 1959 roku jego żoną została Barbara Kwiatkowska, polska aktorka. Małżeństwo nie przetrwało jednak zbyt długo i już w 1962 roku zakończyło się rozwodem. W 1968 roku jego drugą żoną została amerykańska aktorka Sharon Tate, która zginęła tragicznie będąc w zaawansowanej ciąży w wyniku tortur dokonanych przez członków sekty Charlesa Mansona.

Od 1989 roku jest mężem francuskiej aktorki Emmanuelle Seigner. Wspólnie wychowują dwójkę dzieci, córkę Morgane oraz syna Elvisa. Roman Polański przyznaje, że dopiero teraz znalazł szczęście po tragicznych wydarzeniach z przeszłości.

 

 

Dodaj komentarz