Loading…

Twórca filmowej Trylogii, Jerzy Hoffmann

Jerzy Hoffmann to polski reżyser, który zasłynął na polskim rynku filmowym dzięki swoim adaptacjom Trylogii (Ogniem i mieczem, Pana Wołodyjowskiego i Potopu). Doceniany na całym świecie reżyser i bardzo lubiany w kręgu filmowym. Doskonały w swoim fachu, precyzyjny i skrupulatny. Nie umykają mu żadne szczegóły, a swoja pracę zawsze wykonuje od początku do końca.

Życie prywatne

Urodził się w Krakowie w żydowskiej rodzinie. Rodzice byli lekarzami i praktykowali swoje zawody w Gorlicach. Kiedy wybuchła wojna, Jerzy Hoffmann wraz z rodzina uciekł na wschód by ukryć się przez śmiercią, która czekała na nich w Polsce. W 1940 roku wywieziono go wraz z rodziną na Syberię. Większość jego rodziny padła ofiarami Holocaustu i antysemickich nastrojów.

Kariera reżyserska

Jako jeden z niewielu polskich reżyserów, Jerzy Hoffmann ukończył studia z zakresu reżyserii we Wszechrosyjskim Państwowym Instytucie Kinematografii w Moskwie. Tak doskonałe wykształcenie, dało mu możliwość dalszej pracy i rozwijania swojego talentu, który niewątpliwie objawił już po kilku latach pracy w zawodzie.

We współpracy z Edwardem Skórzewskim, Jerzy Hoffmann zadebiutował filmem „Czy jesteś wśród nich?!” oraz „Uwaga, chuligani!”. Oba utwory miały za zadanie ukazać społeczność wandali w Warszawie, ich zachowanie oraz motywy.

Pierwszy film fabularny, który powstał ponownie przy współpracy ze Skórzewskim, to „Gangsterzy i filantropi”. Współpraca okazała się strzałem w dziesiątkę. Wspólnie stworzyli kolejne filmy, takie jak „Prawo i pięść” czy „Trzy kroki po ziemi”.

Bez wątpienia największe działa, które stworzył Jerzy Hoffmann to ekranizacje powieści Henryka Sienkiewicza. Pierwsza część którą nakręcił to „Pan Wołodyjowski”, gdzie główną rolę zagrał Tadeusz Łomnicki. Pojawił się tam również Mieczysław Pawlikowski oraz Daniel Olbrychski. Ze względu na ogromny sukces filmu i jego pozytywny odbiór, Jerzy Hoffmann podjął się reżyserii drugiej części, tym razem „Potopu” w którym opisane zostały wydarzenia związane z obroną Polski podczas Potopu Szwedzkiego. Ponownie można zobaczyć w głównej roli Daniela Olbrychskiego, który tym razem obsadzony został jako Andrzej Kimicic. Film kolejny raz okazał się niewiarygodnym sukcesem reżysera. Otrzymał nie tylko Złote Lwy podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, ale został również nominowany do Oscara, którego ostatecznie nie wygrał. Jerzy Hoffmann ani chwili nie wahał się więc, aby nakręcić ostatnią część Trylogii pt. „Ogniem i mieczem”, która opowiada o powstaniu Chmielnickiego. Ukazał się on również wersji serialowej, emitowany przez Telewizję Polską. Z reżyserią tego filmu wiązało się wiele zmian i trudności. Cała produkcja wyniosła wówczas osiem milionów dolarów, a Jerzy Hoffmann musiał wziąć na jego realizacje pożyczkę hipoteczną. Również studio Zodiak, które podjęło się realizacji, na potrzeby całego dzieła przekształciło się w prywatną spółkę producencką. Wszyscy pracowali więc na sukces tego filmu, jednak w tym samym roku Andrzej Wajda nakręcił „Pana Tadeusza” i to właśnie jego zgłoszono do rywalizacji o najlepszą nagrodę kina, Oscara.

Niewiele osób wie, że to właśnie Jerzy Hoffmann wyreżyserował słynny film pt. „Znachor”, który bardziej spodobał się jednak widowni, aniżeli krytykom filmowym. Z jego rąk wyszedł także film pt. „Trędowata”, a także „Wedle wyroków twoich”. Spod jego skrzydeł wyszła również „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem”, która inspirowana była powieścią Józefa Ignacego Kraszewskiego. Spotkała się z bardzo dużą aprobatą krytyków, a po jej sukcesie wydano kolejny dokument pod nazwą „Ukraina. Narodziny narodu”.

 

 

Dodaj komentarz