Loading…

Ulubiony aktor miliona Polek

Bogusław Linda to legenda polskiego filmu. Aktor, który grał w największych polskich filmach i serialach, do którego tysiące kobiet wzdycha do dnia dzisiejszego. Bogusław Linda jest absolwentem Krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Obecnie prócz gry w produkcjach telewizyjnych, pełni funkcję wykładowcy w Warszawskiej Szkole Filmowej, której jest również współzałożycielem.

Debiut teatralny

Bogusław Linda zadebiutował jeszcze na studiach podczas spektaklu „Zbrodnia i Kara”. Wcielił się wówczas w rolę Mikołka w Teatrze Starym. Kolejne genialne role aktora to takie spektakle jak Czarodziejska Góra czy Ameryka. Jeśli chodzi o polskie kino, Bogusław Linda zadebiutował w filmie Gorączka, grając Gryziaka w reżyserii Agnieszki Holland. Filmy w których można podziwiać jego genialną grę aktorską to także Kobieta samotna, Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego, Matka Królów oraz Człowiek z Żelaza. Polacy znają Lindę przede wszystkim z takich filmów jak Zabij mnie glino, Psy, Pułapka, Pan Tadeusz czy Sezon na leszcza i Quo Vadis. Na koncie Lindy nie brakuje także produkcji zagranicznych. Wystąpił między innymi w amerykańsko-polskiej produkcji Summer Love.

Kariera reżyserska

Bogusław Linda nie zawsze był tylko aktorem serialowym i telewizyjnym. W 2006 roku pierwszy raz stanął za obiektywem kamery i wyreżyserował oraz nakręcił film pt. „Jasne błękitne okna”. Główne role w jego produkcji zagrały Joanna Brodzik oraz Beata Kawka, a sama fabuła filmu opowiadała o trudnej sytuacji finansowej dwóch dziewczynek.

W 2012 roku wyreżyserował także sztukę teatralną pt. „Merlin Mongoł”. Wiele osób bardzo czekało na to wydarzenie, ponieważ od 15 lat Bogusław Linda nie miał nic wspólnego z deskami teatru.

Nagrody artystyczne

Bogusław Linda przez lata był bardzo doceniany w kręgu kulturowym naszego kraju, zdobywając liczne odznaczenia i nagrody. Jedną z najlepszych był Srebrny Medal „Zasłużonych Kulturze Gloria Artis”, nadany mu z rąk sekretarza stanu MKiDN Piotra Żuchowskiego. Otrzymał również Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, za całokształt swojej pracy artystycznej.

Życie prywatne

Bogusław Linda urodził się i wychował w Toruniu na kujawach. Również tam po latach został odznaczony w słynnej Alei Gwiazd, wśród podpisów innych, sławnych mieszkańców miasta pierników. Bogusław Linda ma dwóch synów z pierwszego małżeństwa. Obecnie jego żoną jest modelka i fotografka Lidia Popiel z którą ma córkę Aleksandrę. Znany jest z tego, że bardzo chroni swoje życie prywatne i stroni od wypowiadania się na jego temat w tabloidach i telewizjach śniadaniowych. Prócz aktorstwa, jego drugą pasją jest jeździectwo, a także łowiectwo i myślistwo. Przez wiele lat uznawany był za symbol męskości, a kobiety w całej Polsce wzdychały do jego zdjęć. Śpiewała o nim również Kayah w swojej piosence „Gdybym mogła być mężczyzną jeden dzień”, gdzie określiła go jako słynnego „Bogusia Li”. Bogusław Linda jest symbolem polskiej kinematografii, a dzięki wielu wybitnym rolom, bardzo długo nie zejdzie jeszcze z piedestału. Jest inspiracją dla wielu młodych aktorów, którzy marzą o tym, by robić taką karierę, jaka udała się jemu.

 

Dodaj komentarz